Добринка Табакова
композитор
Родена в Пловдив, Добринка Табакова живее и твори в Лондон от 1991 г., където завършва Висшето училище за музикално и театрално изкуство "Гилдхол" и получава докторска степен от Кингс Колидж Лондон. Музиката й, която Уошингтън Таймс определя като "дълбоко вълнуваща", е представяна на различни европейски фестивали, сред които BBC Proms (Великобритания), Шлезвиг-Холщайн (Германия), Возвращение (Русия), Световни слънчеви песни (Латвия) и Тъмни музикални дни (Исландия). Табакова е била резидентен композитор на Летния фестивал в Давос (Швейцария) и в катедралата "Св. Богородица" в Труро (Корнуол, Великобритания), както и на Лайпцигския оркестър MDR и Оркестъра на град Стратфорд (Великобритания). Композирала е творби по поръчка на Кралското филхармонично общество на Великобритания, BBC Radio 3 и Европейския съюз за радио и телевизия.
През 2014 г. дебютният й авторски албум "Струнни пътеки", издаден от германската звукозаписна компания ECM Records, е номиниран за награда "Грами" в категория "Най-добър класически компендиум". През 2017 г. Табакова е назначена за резидентен композитор на Концертния оркестър на Би Би Си (BBCCO). Тя е носител на наградата за химн за Златния юбилей на кралица Елизабет II и Първа награда и медальон на Kонкурсa за хорова творба на фондация "Сорел" в Ню Йорк. Сред другите й значими проекти са "Безсмъртният Шекспир" (2016) – кантата за 400-годишнината от смъртта на британския драматург, двойният клавирен концерт "Заедно да не забравяме да танцуваме" и произведението за хор и струнен оркестър "Векове медитация" за Фестивала на трите хора във Великобритания, което през 2019 г. е обявено от Фондация PRS за една от най-добрите съвременни композиции на Обединеното кралство за последните 25 години. Вторият авторски албум на Добринка Табакова (Regent Records) – с хорова музика, изпълнена от Труроския катедрален хор с Концертния оркестър на Би Би Си – е избран от критиците на списание "Грамофон" за един от най-добрите албуми на 2019 г. През 2021 г. Табакова завършва оркестровата си "Земна сюита" за Концертния оркестър на Би Би Си и цигулковия концерт "Търпението на дърветата" за Международния манчестърски фестивал. През 2022 г. е избрана за резидентен композитор на Симфоничен оркестър "Хале" (Манчестър, Великобритания), с който са осъществени нов албум и премиерни изпълнения.
През 2023 г. две нови творби на Добринка Табакова бяха представени от Вокален ансамбъл "The Sixteen" на турне в големите катедрали във Великобритания по случай 400 годишнината от смъртта на английския композитор Уилям Бърд. Предстои да бъде издаден нов неин албум от ECM Records.
Светлин Христов
композитор
Роден през 1991 г. в София, Светлин Христов учи в Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе в класа по пиано на именития педагог Евгени Желязков. Завършва Нaционалната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София, следвайки едновременно три специалности: класическо пиано – в класа на проф. д-р Атанас Куртев, композиция – в класа на проф. д-р Велислав Заимов и оркестрово дирижиране – в класа на проф. Пламен Джуров и доц. д-р Георги Патриков. През 2015-2016 г. специализира пиано в Московската консерватория "П. И. Чайковски" в класа на Александър Вершинин, а през 2020-2021 г. – оркестрово дирижиране в Университета по музика във Виена в класа на проф. Симеон Пиронков.
Участник е в майсторски класове по пиано на Евгени Божанов, Людмил Ангелов, Божидар Ноев, Мария Гамбарян, Павел Егоров, Мамико Суда и Наталия Деева; по оркестрово дирижиране – на Георги Димитров и Урош Лайовиц; и по хорово дирижиране – на Маркус Утц, Дени Руже, Ювал Вайнберг и др.
Светлин концертира като пианист, камерен изпълнител, оркестрант, диригент и композитор. Бил е солист на Русенската филхармония и на Академичния симфоничен оркестър при НМА "Проф. Панчо Владигеров". Има изяви като диригент с Академичния симфоничен оркестър, Видинския симфоничен оркестър и Камерен оркестър "Класика" – София. През 2018 г. дирижира Академичния симфоничен оркестър на сцената на зала "България" в концерта "Звезди от бъдещето", част от Софийски музикални седмици, а през 2022 г. – Софийската филхармония в рамките на фестивала "Sofia Symphonic Summit”. Участвал е във фестивалите: "Мария Гамбарян" – Москва-Переделкино (2011), "Piano à Vitteaux" – Вито, Франция, (2014), "ppIANISIMO" – София (2015), "Славянские встречи" – Москва-Балашиха (2015) и Софийски музикални седмици (2018, 2020).
Като пианист има награди от конкурсите: "Надежди, таланти, майстори" – Добрич/Албена (2008), "Франц Шуберт" – Русе (2009, 2011), "Карл Филч“ -- Сибиу, Румъния (2009), "Шопен" – Варна (2010), "Скрябин-Рахманинов" – София (2012) и "Класика и съвременност" – Стара Загора (2014).
Музиката му е изпълнявана на фестивалите "ppIANISIMO" – София (2015, 2019), Plovdiv Fresh Festival (2017, 2019) и в концертни програми в България, Хърватия и Русия. През 2019 г. пиесата му "Монолог за четирима" е избрана да представи България в младежката категория на Международната трибуна на композиторите в Аржентина, а през 2021 г. печели награда за най-добра филмова музика към късометражния филм "Лека нощ, Лили" (реж. Петър Вълчев) на международния фестивал "On the Beach" в Созопол. През 2022 г. осъществява концерт с авторска музика в НМА "Проф. П. Владигеров" с подкрепата на Национален фонд "Култура".
Петър Керкелов
композитор
Роден в българо-руско семейство в Пловдив през 1984 г., Петър Керкелов завършва Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в родния си град, където получава бакалавърска степен по класическа китара в класа на Милена и Валентин Вълчеви и магистърска степен по композиция в класа на проф. Димитър Тъпков. Завършва магистърска степен по композиция в Кралската консерватория – Хага (Нидерландия), където учи при Мартайн Падинг и Хуус Янсен, и докторантура по етномузикология в Българската академия на науките. Специализира композиция при проф. Дан Дедиу в Националния музикален университет в Букурещ (Румъния). Участвал е в майсторски класове на композиторите Луи Андрисен (Холандия), Дейвид Ланг (САЩ) и Кая Саариахо (Финландия).
Музиката на Керкелов се отличава с аскетична искреност и непосредственост, които надхвърлят представата за композицията като игра на звуци, насочвайки се към полето на философията и заимствайки от другите изкуства.
Музиката му е изпълнявана в България, Холандия, Германия, Австрия, Русия, Украйна, Армения и САЩ, на концертни подиуми като Konzerthaus Wien, Gaudeamus Music Week, BOZAR Brussels, Teatro Massimo, Palermo и др., от групи и артисти като Asko/Schoenberg Ensemble (Холандия), Bang on a Can All-Stars (САЩ), Ensemble PHACE (Австрия), Музика Нова София (България), Софийски солисти (България), Ruysdael Kwartet (Холандия), Антоний Баришевски (Украйна) и Хайк Меликян (Армения).
Керкелов е композирал по поръчка за Трио Imàge (Берлин), CRUSH Ensemble (Германия), Фестивала "ppIANISSIMO" (България), Филхармоничния оркестър на Радио Франс, Холандското дружество за камерна музика и Кралската консерватория – Хага. Има плодотворно сътрудничество с Българското национално радио, където записва "Времеви етюди" с Оркестъра и Хора на БНР под диригентството на Драгомир Йосифов и с участието на израелския сопран Реут Ривка Шаби; "Опит за крещене" с ансамбъл "Музика Нова София", също под диригентството на Драгомир Йосифов; и "Две симфонии et postumus" със струнен квартет FROSCH.
През 2012 г. "Опит за крещене“ печели 59-та Международна трибуна на композиторите в Стокхолм в категория "До 30 години", а през 2016 г. "Времеви етюди" са обявени за една от десетте "препоръчани творби" в общата категория на 63-ата Международна трибуна на композиторите във Вроцлав. Керкелов е финалист на композиторския конкурс "Sentieri Selvaggi" в Милано и носител на стипендии на фондациите "Рихард Вагнер", Байройт (Германия), "Шурман Шимел ван Aутерен" (Нидерландия) и "Райна Кабаиванска" (Италия/България).
Понастоящем е главен асистент по етномузикология в Института за изследване на изкуствата при БАН и асистент по оркестрация в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София. Негов ексклузивен издател е холандското издателство за съвременна музика DONEMUS.
Лора Ал-Ахмад
композитор
Родена в София, Лора Ал-Ахмад завършва с отличие консерваторията "Манес" в Ню Йорк, където получава бакалавърска степен по пиано, двойна магистърска степен по пиано и композиция, и диплом за професионално обучение по композиция. Учи пиано при Павлина Доковска и Владимир Валяревич, а композиция – при Лоуел Либерман.
През 2019 г. изнася концерт в рамките на цикъла "Музикални съкровища от България“ в Kамерна зала "Уайл" на Карнеги Хол в Ню Йорк, в който са включени и нейни собствени творби. През 2020 г. пиесата й "Две сказки" печели първа награда в категория "Соло флейта“ на Конкурса за нова музика на Националната флейтова асоциация в САЩ. Нейна музика е изпълнявана от международноизвестни музиканти като Стефан Рагнар Хоскулдсън, главен флейтист на Чикагския симфоничен оркестър, Били Хънтър, главен тромпетист на Метрополитън опера в Ню Йорк и Волфрам Кьосел, виолончелист на Американския струнен квартет.
Фестивалните й участия включват: Фестивала на Американската консерватория във Фонтенбло (Франция); Фестивала в замъка "Фещетич" в Кестей (Унгария); Международния музикален фестивал "Боудън“ в Мейн, САЩ, Фестивала "Звуците на Манес" в Ню Йорк и др.
Като солист и камерен музикант, освен в Kамерна зала "Уайл", Лора е концертирала в Бохемската национална зала в Чешкия център в Ню Йорк, в Презвитерианската църква на Медисън авеню, в Центъра за класическа музика "ДиМена", в Дома на Германия на Площада на Обединените нации и др.
Лора е убеден застъпник на съвременната класическа музика – със специален акцент върху произведения от жени композиторки. Организатор е на концерта "Камерна музика от млади композиторки" с творби на колежките й Шахар Регев и Хеджин Чо.
През 2021 г. Лора е гост-композитор и лектор в Университета на Южен Илинойс в Едуардсвил (САЩ), където е направено премиерно изпълнение на клавирното й трио "Ирминден". През 2022 г. същата творба е записана от Мирослав Христов, цигулка, Марта Симидчиева, виолончело и Илия Радославов, пиано, и издадена в компакт диска "Ирминден: сто години български клавирни триа“.
В момента Лора защитава докторантура по клавирно изкуство в Центъра за следдипломна квалификация на Градския университет в Ню Йорк и преподава пиано в подготвителните курсове на колежа "Бард", щата Ню Йорк. Неин издател е Theodore Presser Company.