Български | English

Off The Beaten Path

Музиканти

Камерна музика Ковачевица - Лора Чекоратова, пиано

Лора Чекоратова

пиано

Лора Чекоратова е родена в София. Започва да свири на пиано от четиригодишна и скоро става ученичка на легендарната педагожка Лидия Кутева. На девет изнася първия си солов рецитал в Националното музикално училище "Любомир Пипков", където получава средното си образование. В България учи също при Весела Маринова и проф. Жени Захариева.

През 1992 г. по съвет на проф. Захариева продължава образованието си в Джулиард Скул в Ню Йорк. Получава бакалавърска, магистърска и докторска степен като студентка на Сиймор Липкин и става първата българка с докторат от Джулиард Скул. Дисертацията ѝ е посветена на творбите за пиано на Димитър Ненов. Още като студентка печели редица стипендии и награди, включително Първа награда на Международния конкурс за пианисти във Вашингтон. Соловият й дебют в Кенеди Център, Вашингтон е последван от рецитали, камерни концерти и участия в международни фестивали на някои от най-престижните сцени в САЩ и Европа.

Лора Чекоратова е високо ценен изпълнител на виртуозна музика за пиано от XIX и XX век. Обширният ѝ репертоар включва многобройни творби от камерната музика и композиции на големи композитори от Източна Европа. Записвала е многократно за радиото и телевизията в САЩ, Финландия, Швеция и България. От 2005 г. заедно с други известни български музиканти и Американската фондация за България създава цикъла "Български концертни вечери в Ню Йорк" в Генералното консулство на България в най-големия американски град, чиято организация води седемнайсет поредни сезона. Преподава в подготвителния клас на консерваторията "Манес" в Ню Скул в Ню Йорк и е артистичен директор на организацията "Салон на виртуозите". Председател е на фондация "Неотъпкана пътека" от 2018 г.

Камерна музика Ковачевица - Георги Вълчев, цигулка

Георги Вълчев

цигулка

Георги Вълчев е концертирал на някои от най-престижните сцени в света като оркестров солист, камерен музикант и в рецитали: в САЩ, вкл. Ню Йорк (зала "Алис Тъли" / Линкълн Център, Карнеги Хол и културния център "92nd Street Y"), Вашингтон (Кенеди Център) и Чикаго (Чикагския културен център); в Европа, вкл. Лондон (Уигмор Хол и Центъра Барбикан), Амстердам (Кралския театър "Каре") и зала "България" (София); в Азия, вкл. Токио (Сантори Хол), Пекин (Пекинския център за култура и изкуства), Гуанджоу (Оперния театър), Тайпе (Културния център "Тайпе") и Тел Авив (Оперния театър); в Австралия (Операта в Сидни) и др.

Като отдаден ансамблов музикант Георги Вълчев има щастието да участва в съвместни изпълнения с международно известни музиканти и ансамбли в САЩ и Европа. Фестивалните му участия на двата континента са многобройни. Георги Вълчев е имал честта да бъде гост концертмайстор на няколко големи симфонични оркестъра, сред които Лондонската филхармония и Оркестъра на Кралската опера в Мадрид.

Той е съосновател и артистичен директор на Камерния музикален фестивал "Неотъпкана пътека" в Ковачевица и член-основател на камерния музикален цикъл "Български концертни вечери в Ню Йорк".

Роден в Пловдив, Георги започва да свири на цигулка на шест години като ученик на Боянка Шопова. В България учи още с Мичо Димитров, Владимир Владигеров и Дора Иванова. Получава средното си музикално образование в държавните музикални училища в Пловдив и София. На шестнайсет години печели Голямата награда на Международния конкурс за млади цигулари "Ярослав Коциан" в тогавашна Чехословакия. След кратко следване в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София е приет за студент при известната професорка по цигулка Дороти ДиЛей и Масао Кавасаки в Джулиард Скул, Ню Йорк, където завършва бакалавърска и магистърска степен по музика. Георги Вълчев е носител на множество награди, между които Първа награда на Международния конкурс "Дюкрест" (САЩ) и Специалната награда на Международния конкурс за цигулари "Тибор Варга" (Швейцария).

Камерна музика Ковачевица - Никола Таков, цигулка

Никола Таков

цигулка

Роден в София, Никола Таков започва да свири на цигулка от петгодишен като ученик на Боянка Шопова. След като завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков", продължава образованието си в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", в класа на професор Дора Иванова. Същата година е приет с пълна стипендия в Луизианския щатски университет в класа на професор Кеворк Мардиросян, където получава бакалавърска степен със специалност Изпълнителско майсторство по цигулка. Продължава образованието си в Колежа за изящни изкуства на Бостънския университет, в класа на професор Юрий Мазуркевич, където получава магистърска степен и диплом за изпълнителско майсторство.

По време на обучението си участва в майсторски класове на световноизвестни музиканти, сред които Ифра Нийман, Дейвид Серон, Джоузеф Силвърстайн, Камила Уикс, Серджу Лука, Чарлз Каселман и Елмар Оливейра, от които черпи безценен опит. Печели редица конкурси и награди в България и САЩ, концертирайки активно като солист и камерен музикант.

Никола Таков е бил член-основател на Камерен оркестър "Калистос" в Бостън (2003), концертмайстор на Симфоничния оркестър на Клафлин Хил, Масачузетс (2004-2009) и член и изпълняващ длъжността помощник-концертмайстор на Бостънския филхармоничен оркестър (Boston Philharmonic Orchestra, 2001-2003), на Симфоничния оркестър на Портланд, Мейн (2001-2009) и на Филхармонията на Роуд Айланд (2001-2009). От 2010 г. работи в престижния Наварски симфоничен оркестър "Пабло Сарасате" в Испания. Той е член-основател и първа цигулка на струнния квартет ”Fluencias” и на камерната формация "La cuerda de oro", с които концертира акивно в Испания и други европейски страни.

Камерна музика Ковачевица - Мариана Карпатова, мецосопран

Мариана Карпатова

мецосопран

Родена в Гоце Делчев, Мариана Карпатова завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София. Продължава обучението си в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров” като студентка на професор Мати Пинкас и Мила Дюлгерова и в Оперния център на Джулиард Скул в Ню Йорк.

Още като студентка в Джулиард Мариана участва в излъчената в "На живо от Линкълн Център" нова постановка на Морис Сендак на операта "Хензел и Гретел" в двойната роля на Майката и Вещицата, и прави впечатляващ дебют в ролята на Роза Мамай в "Арлезианката" в Операта на Сарасота. Скоро след това дебютира в зала "Алис Тъли" в Линкълн Център, Ню Йорк като носител на едноименната награда за дебют във вокалното изкуство.

Карпатова има участия на някои от най-големите оперни сцени в САЩ: Държавната опера на Ню Джърси (Алиса в "Лучия ди Ламермур", Берта в "Севилския Бръснар"), Мичиганския оперен театър (Мисис Куикли във "Фалстаф"), Метрополитън опера (Прислужница в "Електра"), Операта на Сарасота (Куница в "Оберто"), Операта на Балтимор (Ларина в "Евгений Онегин"), фестивала "Сполето” (Прислужница в "Йенуфа", Чиеска в "Джани Скики"), Опера Тампа (Дзита в "Джани Скики", Принцесата в "Сестра Анджелика"), Оперния театър на Сейнт Луис (Бруха в "Жената от моста Отоуи"), Операта на Палм Бийч (Олга в "Евгений Онегин“), както и на сцената на Софийската национална опера (Азучена в "Трубадур") и др. Изнася концерти и рецитали в Линкълн Център, Кенеди Център, фестивала "Сполето" в САЩ, пее с Националния симфоничен оркестър на Мексико и други оркестри.

През 2018 г. Мариана Карпатова съосновава Фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица, недалеч от Гоце Делчев. Освен концертната си и организационна дейност, тя създава и поредица от събития за широка публика и възможности за вокално обучение на младите хора от региона. Участва в кампанията за възстановяването на историческата сграда на читалището в Ковачевица и други благотворителни каузи.

Мариана Карпатова е член на управителния съвет на "Опера във Флоръм", Ню Джърси, където изпълнява и ролята на разказвач в оперните концерти. През сезон 2021-22 г. участва в Празничния концерт на "Опера във Флоръм", в Гала вечерта за откриването на Българските концертни вечери в Ню Йорк в зала "Уайл" в Карнеги Хол и в едноименната концертна поредица в Генералното консулство на България в Ню Йорк. През тази година й предстои дебют в ролята на Флорънс Пайк в операта "Албърт Херинг" на Принстънския фестивал и концертна изява със Симфоничния оркестър на Кълъмбъс. Мариана Карпатова преподава вокално изкуство в университета "Феърли Дикинсън", кампус Флоръм и ръководи частното вокално студио "Мариана" в Медисън, Ню Джърси.

Камерна музика Ковачевица - Александър Фитърстийн, кларинет

Александър Фитърстийн

кларинет

Носител на първа награда на Международния кларинетен конкурс "Карл Нилсен" и престижната награда Avery Fisher Career Grant, кларинетистът Александър Фитърстийн е известен в целия свят. Вестник "Вашингтон пост" описва изпълненията му като "ослепителни в разнообразието [им] от цветове, подвижност и диапазон; всеки звук е прецизно премерен, без това да потиска експресивността", а Ню Йорк Таймс го нарича "кларинетист с топъл тон и мощна техника".

Като солист е свирил с Чешкия, Израелския и Виенския камерни оркестри, Камерния оркестър на Сейнт Пол, Минесота (САЩ), както и с Белградската филхармония, Симфоничния оркестър на Датското национално радио, Токийската филхармония, Китайския национален симфоничен оркестър, Симфоничния оркестъра на KBS (Южна Корея), Йерусалимския симфоничен оркестър, Оркестъра “Сейнт Луук“ (Ню Йорк), Канзаския симфоничен оркестър и Симфоничния оркестър "Симон Боливар" (Венецуела). Изнасял е рецитали по покана на концертните поредици "Музика във Върховния съд" (Вашингтон) и "Знаменитости" (Бостън), музея "Изабела Стюарт Гарднър" (Бостън), Кенеди център (Вашингтон), Лувъра (Париж), Сънтори Хол (Токио), Музея на Тел Авив и културния център „92nd Street Y” (Ню Йорк).

Отдаден изпълнител на камерна музика, Фитърстийн сътрудничи с редица изтъкнати музиканти и редовно концертира с Камерното музикално общество на Линкълн център (Ню Йорк). Свирил е с Даниел Баренбойм, Ефим Бронфман, Мицуко Учида, Ричард Гуд, Емануел Акс, Марк-Андре Хамелин, Пинкас Цукерман и Стивън Исерлис, със струнните квартети "Доувър", "Пасифика", "Ерусалим" и "Шанхай", и ансамбъла "Виена-Берлин". Петкратен участник е в летния Музикален фестивал в Марлборо, Вермонт (САЩ). Концертирал е на фестивалите за камерна музика в Карамур (Катона, Ню Йорк), Моуаб (Юта), Music@Menlo (Адъртън, Калифорния), Монреал, Торонто, Ерусалим и Сториони (Айндховен, Нидерландия).

Фитърстийн е основател на Zimro Project – единствен по рода си ансамбъл, чиято мисия е включването на еврейска художествена музика в програмите за камерна музика. Концертирал е като първи кларинетист на оркестъра West-East Divan по покана на Даниел Баренбойм и като първи гост-кларинетист на Израелската филхармония със Зубин Мета, на Симфоничния оркестър на KBS с Йоел Леви и на камерните оркестри на Сейнт Пол и "Орфей" (Ню Йорк).

Фитърстийн има богата звукозаписна продукция. Работил е с композиторите Джон Кориляно и Освалдо Голихов, а пиеси за него са писали Самюъл Адлър, Мейсън Бейтс, Пол Шонфийлд, Крис Брубек и др. Фитърстийн е роден в Беларус. Премества се да живее в Израел със семейството си на двегодишна възраст. Завършил е Джулиард Скул в Ню Йорк. Печели първа награда на Международното прослушване за млади концертни изпълнители / Young Concert Artists и награди на Американско-израелската културна фондация. Понастоящем преподава кларинет и ръководи катедрата по духови инструменти в института "Пийбоди" към университета "Джон Хопкинс" в Балтимор (САЩ). Почетен артист-изпълнител е на производителите на духови инструменти "Бюфе Крампон" и на мундщуци "Вандорен".

Камерна музика Ковачевица - Йосуке Кауазаки, цигулка

Йосуке Кауазаки

цигулка

Многостранният музикален талант на Йосуке Кауазаки му дава възможност да работи като оркестрант, солист и камерен изпълнител. Професионалният му път като оркестрант започва в Симфоничния оркестър „Монгомъри“ в Алабама (САЩ), а скоро след това го отвежда в Япония – до Камерния оркестър „Мито“ (Мито), Оркестъра „Сайто Кинен“ (Мацумото) и Оркестъра „Японски век“ (Токио), на всеки от които Кауазаки е концертмайстор. В момента той е концертмайстор нa Оркестъра на Националния център за изкуства в Отава (Канада). Кариерата му на солист и камерен музикант се простира върху пет континента и включва партньорства с музиканти като Сейджи Одзава, Пинкас Цукерман и Йо-Йо Ма, и концерти в най-престижните концертни зали в света, сред които Карнеги Хол (Ню Йорк), Сънтори Хол (Токио) и Концертгебау (Амстердам).

Камерните състави, на които Кауазаки е постоянен член, са Trio Ink (САЩ) и Quartet AT Mito (Япония). Любовта му към камерната музика е причината да бъде назначен като музикален директор на Фестивала “Affinis” в Япония. Кауазаки е член на Почетния борд на фестивала за камерна музика „Неотъпкана пътека“ от създаването му.

Като преподавател Кауазаки изнася майсторски класове и свири в партньорство със свои студенти в цяла Канада. Добре запознат с музикалната литература за струнен квартет от ранна възраст, на 26 години той става най-младият преподавател в Международната академия за камерна музика "Озава" по покана на Сейджи Озава. От 2013 до 2022 г. е хоноруван преподавател по цигулка във Висшето музикално училище към Университета в Отава, където работи в партньорство с любимия си колега Йехонатан Берик.

Йосуке Кауазаки започва да учи цигулка на шестгодишна възраст при баща си Масао Кауазаки и Сетсу Гото. Впоследствие е приет в подготвителния клас на Джулиард Скул в Ню Йорк, където след това продължава образованието си и завършва (1998). Негови преподаватели в Джулиард Скул са Дороти ДеЛей, Хьо Канг, Феликс Галимир и Джоуел Смирнов.

Off the Beaten Path chamber music festival - Анна Петрова, пиано

Анна Петрова

пиано

Анна Петрова работи като солист, камерен музикант, преподавател и артистичен директор. Носител е на редица отличия и награди от международни клавирни конкурси, сред които "Кралица Елизабет" (Белгия) и "Хосе Рока" (Испания), които й отварят вратите на някои от най-известните зали в света като Камерна зала „Уайл“ / Карнеги Хол (Ню Йорк), Концертгебау (Амстердам) и Националния център за сценични изкуства в Пекин. Сред последните й изяви са дебютът й в Ню Йорк с диригента Филип Антремон, участието й в записа на „Сватба“ от Игор Стравински (Naxos Music) със Симфоничния оркестър на щата Вирджиния под диригентството на Джоан Фалета, както и солови и камерни участия във фестивали в Северна Америка, Европа и Азия. През 2022 г. критиката посреща радушно дебютния ѝ солов албум Slavic Heart / Славянско сърце, издаден от германската звукозаписна компания Solo Musica. BBC Magazine нарича изпълненията й "артистични, ясни и просветлени", а Ritmo Magazine оценява "изтънчената й виртуозност и приглушена страст".

Петрова е член на два награждавани ансамбъла за камерна музика: трио „Ирис“ (Iris Trio) и дуо „Кар-Петрова“ (Carr-Petrova Duo). През 2018 г. тя е отличена от ООН за работата си с бежанци по целия свят в рамките на проекта „Нови гласове в подкрепа на бежанците“ на дуо „Кар-Петрова”.

Преподавателската дейност на Анна Петрова е неразделна част от музикалните й занимания. Понастоящем тя е главен асистент по пиано в Университета на Луисвил (Кентъки), където нейни студенти са носители на национални и международни награди, а много от тях продължават обучението си в престижни магистърски програми в САЩ. Петрова води майсторски класове по целия свят, вкл. в Пекинската централна консерватория, Йерусалимския музикален център в Израел, университета „Макгил“ в Канада, Лятната музикална школа „Медоумаунт“ и Манхатънското висше музикално училище в САЩ. Отскоро тя е съорганизатор и артистичен директор на ATX Chamber Music and Jazz – културна организация с нестопанска цел, която е домакин на висококачествени класически и джаз концерти и предлага образователни възможности на местната общност в град Остин, щата Тексас.

Камерна музика Ковачевица - Теодора Атанасова, виолончело

Теодора Атанасова

виолончело

Теодора Атанасова (р. 1993, Пловдив) започва да свири на виолончело на деветгодишна възраст в класа на Юлия Марковска в Националното училище за музикално и танцово изкуство “Добрин Петков” в родния си град. Завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в София през 2017 г. в класовете по виолончело на проф. Анатоли Кръстев и по камерна музика на проф. Ангел Станков. От 2017 г. е преподавател по виолончело в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, а от 2020 – хоноруван преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“.

Теодора Атанасова печели множество награди от национални и международни конкурси и участва в майсторски класове на световно известни виолончелисти като Клаудио Бохоркез, Ромен Гариу, Денис Северин, Томас Гросенбахер, Георг Байч, Конрадин Бродбек, Разван Сума, Антон Никулеску, Владимир Перлин, Матс Лидстрьом, Алваро Хуертас и др.
 Като солист концертира с Оркестъра на Асоциация "Оркестрани" (Понте ди Пиаве, Италия), Академичния симфоничен оркестър на НМА “Проф. Панчо Владигеров“, Камерен оркестър „Орфей“ – Перник, Симфониета – Видин, Софийска филхармония, както и със симфоничните оркестри в Шумен, Пазарджик, Русе и Пловдив. Участва неколкократно в Международната лятна академия на Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена, където работи под ръководството на изтъкнати музиканти и педагози в областта на камерната музика като Хато Байерле, Йозеф Клусон, Аведис Куюмджиян, Йоханес Майсл, Анита Митерер, Петер Надж, Петр Праузе, Ян Талих, Вида Вуйич, Евгения Епщайн и Мигел да Силва.

От 2018 г. е виолончелист на струнен квартет “Фрош”, а от 2020 г. е член на Underground Cello Quartet – първия виолончелов квартет в България. Като камерен изпълнител Теодора е гостувала на повечето големи музикални фестивали в България, сред които Мартенски музикални дни, Варненско лято, Софийски музикални седмици, Изкуството на Барока, Празници на изкуствата „ Аполония“, Дни на музиката в Балабановата къща, Международния фестивал на камерната музика – Пловдив, Зимни музикални вечери “Проф. Иван Спасов“ – Пазарджик, Дни на камерната музика – Габрово, Arbanassi Summer Music и др. Записва за БНТ, БНР и с Европейския звукозаписен оркестър (ERO). През 2017 г. с Junge Zürcher Harmoniker участва в няколко концертни програми в Цюрих (Швейцария).

От 2019 г. Теодора е водач на виолончеловата група в Нов симфоничен оркестър и соло виолончелист на Европейския звукозаписен оркестър. Като солист, камерен изпълнител и оркестрант е изнасяла концерти в България, Италия, Германия, Австрия, Франция, Швейцария, Полша, Словения, Словакия, Турция, Сърбия, Русия, Китай, Южна Корея, ОАЕ и др.

Камерна музика Ковачевица - Румен Цветков, виола

Румен Цветков

виола

След соловия си дебют на 8-годишна възраст Румен Цветков концертира в близо четирисет страни на четири континента, печелейки положителната оценка на критиката. Популярен като солист, рециталист и камерен музикант, той е гостувал в концертната зала на Берлинската филхармония, Карнеги Хол (Ню Йорк), Уигмор Хол (Лондон), Уолт Дисни Хол (Лос Анджелис), Паласио де Белас Артс (Мексико Сити), Моцартеума (Залцбург), Чикагския симфоничен център, Зала "България" и др.

Сред фестивалните му участия са: Фестивалът на камерната музика в Кумо (Финландия), Равиния и iPalpiti (САЩ), Червеноморският фестивал (Израел), Атинският фестивал, Фестивалът в Санкт Мориц (Швейцария), фестивалите на камерната музика "Мимир" и "Хенри Дж. Бруман" (САЩ), Асколи Пичено (Италия) и фестивалите "Музика в Стария град" и "Европейски месец на културата” в родния му Пловдив.

Като камерен музикант Румен Цветков си е сътрудничил със световноизвестни музиканти като Ида Хендел, Бернард Грийнхаус, Михаил Мунтян, сър Харолд Мартина, Хосе Фегали, Кристиан Тецлаф, Владимир Менделсон, Майкъл Флаксман, Хосе Галярдо, както и с членове на квартетите "Борромео", "Кронос", "Авив", "Йерусалим" и "Верди”.

През 2017 г. Румен Цветков основава Музикалния фестивал MurciArt в Испания, с почетен президент Пласидо Доминго, на който е артистичен директор. Цветков е и член-основател на Оркестъра на средиземноморските солисти (Андалусия).

След като се оттегля като първи виолист на Кралската опера във Валенсия, той редовно гостува като солист на формации като Тонхале Оркестър Цюрих, Брандембургския симфоничен оркестър, Манхаймската филхармония, Баховия колегиум, Симфоничния оркестър на Барселона, Баския национален оркестър – под диригентството на Бернард Хайтинк, Зубин Мета, Рикардо Чайли, Миунг-Вун Чунг, Кент Нагано, Пааво Джарви, сър Джон Елиът Гардинър, Семьон Бичков, Енрике Батиз, Росен Миланов, Алън Гилбърт, Робърт Тревино и др.

Цветков работи като гост-преподавател по виола в Академията за музика и изпълнителски изкуства в Тилбург (Холандия) и Нов български университет в София. От 2020 г. преподава в консерваторията "Музикални изкуства" в Мадрид. Редовно води майсторски класове по целия свят. Дебютният му солов албум "Brahms Alliance" (2019) с пианиста Людмил Ангелов е издаден от GEGA New. Вторият му солов албум, с изцяло руска програма, се очаква по-късно тази година.

Румен Цветков свири на редки инструменти, между които виола, изработена от Симон Шодлер през 1785 г., наречена "Времето", виола от италианеца Джузепе Джакети ди Рома, а отскоро и виола на "руския Страдивари", Тимофей Подгорни, наречена "Поетът".

Камерна музика Ковачевица - Александър Сомов, виолончело

Александър Сомов

виолончело

Роден в София, Александър Сомов завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" като ученик на Стефан Руневски. Дебютира с концертни изпълнения в България и Германия и с премиера на "Испански концерт" от Анхел Ескудеро в Испания на петнайсетгодишна възраст. Продължава обучението си в консерваторията "Гилдхол" в Лондон, където през 1998 г. става първият музикант от Източна Европа, спечелил Златния й медал – най-престижното британско университетско отличие в областта на музиката, на което са носители Жаклин дю Пре, Тасмин Литъл, Уилям Примроуз и Брин Тервел.

Следват гастроли с концерти на Дворжак, Елгар, Шуман, Шостакович, Брамс, Бетовен, Щраус, Чайковски, Хайдн, Гулда, Търнидж, Губайдулина и др. във Великобритания, Германия, България, Франция и Испания под диригентството на Томас Цеетмаер, Хайнрих Шиф, Марк Албрехт, Тиери Фишер, Теодор Гушлбауер, Пол Макрийш, Милен Начев, Пламен Джуров, Мартин Пантелеев и др.

Като камерен изпълнител Александър концертира в цяла Европа, Япония, Канада и Мексико, партнирайки си с музиканти като Жан-Ив Тибоде, Томас Цеетмаер, Симон Трпчески, Юрий Башмет, Тасмин Литъл, Борис Гарлицкий, Марк Албрехт, Александър Торадзе, Джон Йорк и Богдана Попова.

В момента Александър Сомов работи като виолончелист суперсолист на Страсбургския филхармоничен оркестър. Като гост първи челист е свирил с Лондонската филхармония (LPO), Лондонски симфоничен оркестър (LSO), Хале Оркестър (Манчестър), Английския камерен оркестър и Симфоничния оркестър на радио SWR Щутгарт.

Сомов е преподавал в Страсбургската консерватория (2006-2013) и e ръководител на майсторски класове в България, Франция, Швеция, Италия и Япония.

Записва за Naxos Marko Polo, LSO Live, Landor Records и Gega New, а архивни записи с негови изпълнения има в BBC Radio, Българското национално радио, Polskie Radio и Radio Valencia.

Намерете ни